Faculty of Health

Biomedical Science Awards

Recipients of the Bachelor of Biomedical Science Awards for 2014 were:

Award Recipient
AIMS Derek Smith Memorial Prize Awarded for being the best student in first year Bachelor of Biomedical Science Shin Koay The
Australian Institute of Medical Scientists - Gary Peace Memorial Prize Awarded for being the most improved 2nd year student in Bachelor of Biomedical Science Hayden Johnstone
Australian Institute of Medical Scientists - F.J. Brown Prize Awarded for highest proficiency in third year of Bachelor of Biomedical Science Jessica van der Molan
Diagnostic Services Prize Awarded for demonstrating overall excellence in the Bachelor of Biomedical Science Emma Kolodjashnij
CSL Prize Awarded for most outstanding graduate in Haematology Jessica van der Molan
AACB Prize Awarded for most outstanding graduate in Clinical Chemistry/Immunology Jessica van der Molan
Australian Society for Microbiology Tasmanian Branch Prize Awarded for the most outstanding graduate in Medical Microbiology Jessica van der Molan
Diagnostic Services Pty Ltd & Northern Tasmanian Pathology Service Best Case Study Presentation Awarded for best case study presented in Medical Laboratory Practice 3 Sherry Liu
Diagnostic Services Pty Ltd & Northern Tasmanian Pathology Service Best Case Study Poster Awarded for best case study poster in Medical Laboratory Practice 3 Arsheeta Pratap

Past Awards

AIMS Derek Smith Memorial Prize Awarded for being the best student in first year Bachelor of Biomedical Science

Past recipients

Year Recipient
2014 Shin Koay The
2013 Courtney Brusamarello
2012 Jessica van der Molen
2011 Nicola McDonald
2010 Natasha Budgeon
2009 Emma Davis
2008 Jennifer Bennett
2007 Lauren Franks
2006 Anita Palatinus
2005 Rachael Littlejohn
2004 Zee Wong
2003 Marc Harvey
2002 Steven Gillingham
2001
2000 Stacey Siebert
1999 Rebecca Hawes 
1998 Aaron Ayton 
1997
1996 Frances Roberts

AIMS Gary Peace Memorial Prize - Awarded for being the most improved 2nd year student in Bachelor of Biomedical Science

Past recipients

Year Recipient
2014 Hayden Johnstone
2013 Lawrence Bretag
2012 Melanie Planko
2011 Jessam Carroll-Whiteley
2010 Bowen Zhang
2009 Abby Gray
2008 not awarded (no student met the criteria) 
2007 William Alimu & Charles Matthew
2006 Annalise Harvey
2005 Tracey Jacques
2004 Kathryn Mahina
2003 Sarah Considine-Stutterd
2002
2001 Juliana Souprounova 
2000 Rebecca Hawes
1999 Rebecca Gandy
1998 Alexandra Bodel
1997 Amanda Carr

AIMS F.J. Brown Prize - Awarded for highest proficiency in third year of Bachelor of Biomedical Science

Past recipients

Year Recipient
2014 Jessica van der Molan
2013 Joycelyn Woo
2012 Jessam Carroll-Whiteley
2011 Kurt Edmunds
2010 Natasha Betts
2009 Fiona Hosie & Pei Vern Fong
2008 Elizabeth Witherden
2007 Rachael Littlejohn
2006 Briana Whitmore
2005 Ma Nu Nu Swe
2004 Sarah Considine-Stutterd
2003 Megan Garvey
2002 Andrew Pryor
2001 Rebecca Hawes
2000 Rebecca Gandy
1999 Alexandra Bodel
1998 Su Ling Chua

CSL Prize Awarded for most outstanding graduate in Haematology

Past recipients

Year Recipient
2014 Jessica van der Molan
2013 Yik Chang Ho
2012 Jessam Carroll-Whiteley
2011 Kurt Edmunds
2010 Natasha Betts
2009 Lauren Franks

AACB Prize - Awarded for most outstanding graduate in Clinical Chemistry

Past recipients

Year Recipient
2014 Jessica van der Molan
2013 Nicola McDonald
2012 Jessam Carroll-Whiteley
2011 Kurt Edmunds
2010 Natasha Betts
2009 Lauren Franks
2008 Elizabeth Witherden
2007 Rachael Littlejohn
2006 Briana Whitmore
2005 Brooke Woolley
2004 Sarah Considine-Stutterd
2003 Jeffrey Beckett
2002 Sing, Boon Jon 
2001 Rebecca Hawes
2000 Aaron Ayton 
1999 Alexandra Bodel
1998 Su Ling Chua
1997 Phoon Wai Yee

Diagnostic Services Prize Awarded for demonstrating overall excellence in the Bachelor of Biomedical Science

Past recipients

Year Recipient
2014 Emma Kolodjashnij
2013 Jessam Carroll-Whiteley
2012 Kaitlyn Kelly
2011 Gareth Harvey & Jennifer Bennett
2010 Lauren Franks
2009 Yvette Shegog
2008 Rachael Littlejohn
2007 Briana Whitmore
2006 Louise Dahlenburg
2005
2004 Sarah Considine-Stutterd
2003 Chelsea Docking
2002 Souprounov, Juliana
2001
2000
1999
1998 Su Ling Chua

Northern Tasmania Pathology Service (LGH) Best Case Study Presentation Awarded for best case study presented in Medical Laboratory Practice 3

Past recipients

Year Recipient
2014 Sherry Liu
2013 Siti Nurulnabila A Rahaman
2012 Ross Hayhurst
2011 Gareth Harvey
2010 Glenn Thomas
2009 Yvette Shegog
2008 For Hae Ng
2007 Pearl Choi
2006 Sarah Lawrence
2005 Claire Simmonds

Diagnostic Services Pty Ltd Best Case Study Poster Awarded for best case study poster in Medical Laboratory Practice 3

Past recipients

Year Recipient
2014 Arsheeta Pratap
2013 Chantel Gee-Mackrill
2012 Nicola Woodfield
2011 Rajeswari Raja Rajan
2010 Angelina Jackson
2009 Laura Keith
2008 Kong Soon Yow
2007 Amy Dennard
2006 Siang Ling Sim
2005 Alison Orr