Conservatorium of Music

Performance Examinations Semester 2 2012

Summary

Performance Examinations

Start Date

27th Oct 2012 9:00am

End Date

13th Nov 2012 9:00pm

Venue

Conservatorium Recital Hall, 5 Sandy Bay Road, Hobart

The venue for all exams is the Conservatorium Recital Hall, 5 Sandy Bay Road, Hobart

Tickets:
FREE ENTRY to all Performance Examinations

Details correct as at Sunday 28 October 2012, however exam details may unaviodably change

MONDAY 22 OCTOBER 2012

TIME

CANDIDATE

UTAS COLLEGE

9:00am

Katelyn Davy (tuba)

9:30am

John Mason (tuba)

10:00am

Olivia Johnson (horn)

10:30am

Alex Zucchi (oboe)

11:30am

Mason Green (alto saxophone)

12:00pm

Clare Henry (clarinet)

12:30pm

Brianna Steel (percussion)

1:30pm

Julia Olding (flute)

2:00pm

Gabriella Fraraccio (contemporary voice)

2:30pm

Rachael Wilson (contemporary voice)

3:00pm

Emily Braithwaite (classical voice)

3:30pm

Alice Buckmaster (classical voice)

 

 

 

 

TUESDAY 23 OCTOBER 2012

TIME

CANDIDATE

UTAS COLLEGE

12:00pm

Brittany Watson (voice)

12:30pm

Ruby Commane (contemporary voice)

1:00pm

Rachel Mirk (contemporary voice)

2:00pm

Sophie Rees (voice)

2:30pm

Bonnie Muskett (voice)

3:00pm

Jack O’Sullivan (drums)

3:30pm

Andrew Lonergan (guitar)

 

 

 

 

WEDNESDAY 24 OCTOBER 2012

TIME

CANDIDATE

UTAS COLLEGE

9:00am

Andrew John (percussion)

9:25am

Anne Boothroyd (flute)

9:50am

Serena Tann (violin)

10:15am

Tass Coomber (guitar)

11:00am

Isabella Doniz (voice)

11:30am

Georgia Blizzard (voice)

12:00pm

Bram Harris (voice)

1:00pm

Mitchell Tan (viola)

1:30pm

Lachlan Smith (violin)

2:00pm

Daniel Westbury (voice)

2:30pm

Nikolas Berechree (voice)

3:30pm

Nikolai Sakov (piano)

4:00pm

Gavin Yang (piano)

4:30pm

Melfred Lijauco (piano)

 


 

 

FRIDAY 26 OCTOBER 2012

TIME

CANDIDATE

UTAS COLLEGE

9:00am

Sarah Wells (voice)

9:30am

Maddison Murray (voice)

10:00am

Kelsey Bender (voice)

10:30am

Will Maher (trumpet)

11:30am

Alison Proben (voice)

12:00pm

Amber Jury (voice)

12:30pm

Rebecca Riley (voice)

 

 

 

 

SATURDAY 27 OCTOBER 2012

TIME

CANDIDATE

CLASSICAL

10:00am

String Sextet

10:55am

Alisha Watkins (violin)

11:25am

Jessie Westbury (violin)

12:15pm

Felicity Allan-Eames (cello)

1:45pm

Jessica Wright (violin)

3:15pm

Anita Crawford (viola)

4:45pm

Guitar and Cello

5:15pm

Trumpet Quintet

 

 

 

 

MONDAY 29 OCTOBER 2012

TIME

CANDIDATE

CONTEMPORARY

2:00pm

Nicholas Cannings (drums)

7:00pm

Brendan Lamb (guitar)

8:00pm

Patrick Russell (bass)

 

 

 

 

TUESDAY 30 OCTOBER 2012

TIME

CANDIDATE

CLASSICAL

9:00am

Anna Fuhr-Evitt (violin)

10:00am

Timmothy Oborne (cello)

11:45am

Jess Higgins (violin)

12:45pm

Miranda Matheson (violin)

2:30pm

Tristan Selke (violin)

4:15pm

Saxophone Duo

5:15pm

Brass Quintet

6:15pm

Slade Hocking (trumpet)

 

 


 

 

WEDNESDAY 31 OCTOBER 2012

TIME

CANDIDATE

CONTEMPORARY

2:00pm

Brian Wroten (bass)

3:00pm

Isaac Gee (bass)

4:30pm

Thomas Brooke (guitar)

7:00pm

Kaye Marskell (voice)

 

  

 

THURSDAY 1 NOVEMBER 2012

TIME

CANDIDATE

CLASSICAL

9:00am

Annabel Plahuta (violin)

9:30am

Dominic Mackie-Cahill (viola)

10:30am

Yuhki Mayne (violin)

11:30am

Victoria Bihun (violin)

2:15pm

Ronald Gaynor (double bass)

3:45pm

Hayato Simpson (violin)

5:00pm

Rebekah van Emmerik (violin)

5:45pm

Benjamin Price (saxophone)

7:15pm

Thomas McKay (saxophone)

 

 

 

  

 

FRIDAY 2 NOVEMBER 2012

TIME

CANDIDATE

UTAS COLLEGE

9:00am

Jonty Richards (drums)

9:25am

Ash Paradise (trumpet)

9:50am

Sam Colbourn (trombone)

10:15am

Nicole Taylor (trumpet)

10:45am

Mad Cowley (voice)

11:30am

Callum Williams (guitar)

12:00pm

Conor Bellears (guitar)

12:30pm

Jacob Thomas (guitar)

1:00pm

Patrick Reid (guitar)

2:00pm

Ashlee McAllister (voice)

2:30pm

Zoe Brooks (voice)

3:00pm

Savanna Kiely (voice)

3:30pm

Jen Miller (piano)

4:00pm

Rachael O’Donohue (piano)

CONTEMPORARY

7:30pm

Oliver Anderson (bass)

 

 

 

 

SATURDAY 3 NOVEMBER 2012

TIME

CANDIDATE

CONTEMPORARY

2:00pm

Thomas Sinclair (guitar)

3:00pm

Luke Tucker (guitar)

5:00pm

Aaron Entresz (guitar)

7:00pm

Simon McNeair (guitar)

 

 

MONDAY 5 NOVEMBER 2012

TIME

CANDIDATE

UTAS COLLEGE

10:00am

Peter Murphy (piano)

10:30am

Jonathan Warwarek (singer-songwriter)

11:30am

Christopher Lawson (drums)

12:00pm

Lucy Slevin-Jones (voice)

12:30pm

Hannah Watson (voice)

1:00pm

Joshua Direen (voice)

1:30pm

Danah Ngawhare (voice)

2:00pm

Stephanie Hutchinson (voice)

2:30pm

James Bourke (voice)

CLASSICAL

5:00pm

Grace Hunt (viola)

6:30pm

Martin Alexander (viola)

7:45pm

String Trio

8:30pm

Flute Quartet

 

 

 

 

TUESDAY 6 NOVEMBER 2012

TIME

CANDIDATE

UTAS COLLEGE

9:00am

Alex Wilson (piano)

9:30am

Cleo Thomas (violin)

10:00am

Marisa Lazaroff-Somssich (violin)

10:30am

Liam Thompson (trumpet)

11:30am

The Foleys (instrumental / vocal duo)

12:00pm

Shaun Etheridge (guitar / voice)

12:30pm

Georgia Penman (voice)

1:00pm

Paige Meades (voice)

2:00pm

Chloe Anning (voice)

2:30pm

Erin Macgilvray (voice)

3:00pm

Sabine Bester (voice)

CONTEMPORARY

7:00pm

Sam Sheppard (keyboard)

8:30pm

Harry Edwards (guitar)

 

  


WEDNESDAY 7 NOVEMBER 2012

TIME

CANDIDATE

UTAS COLLEGE

9:30am

Sharnna Li (piano)

10:00am

Matthew Bohmer (piano)

10:30am

Olivia Chung (violin)

11:00am

Siobhain Galea (violin)

12:00pm

Harriet Morris-Baguley (cello)

12:30pm

Millicent Huber (voice)

1:00pm

Madeleine Woolley (contemporary voice)

1:30pm

Imogen Dutton (contemporary voice)

2:30pm

Tom Flower (contemporary voice)

3:00pm

Catherine Webster (contemporary voice)

3:30pm

Hannah Kaye (trumpet)

CONTEMPORARY

5:00pm

Joseph Hoyle (drums)

7:00pm

Jeremy Legg (piano / hammond organ)

8:30pm

Nick Parish (guitar)

 

  

 


THURSDAY 8 NOVEMBER 2012

TIME

CANDIDATE

CLASSICAL

9:00am

Lauren Bosveld (piano)

9:40am

Hannah van Galen (piano)

10:35am

Ai Sing Sim (piano)

11:30am

Lauren Potter (voice)

12:45pm

Phillip Joughin (voice)

2:30pm

Na Luo (voice)

3:10pm

Maggie Megirian (voice)

4:15pm

Stephanie Arnold (voice)

5:30pm

Lauren Clarke (flute)

6:30pm

Jacqueline Liversidge (flute)

7:20pm

Hank Clifton-Williams (flute)

8:00pm

String Quartet

 

 

  

FRIDAY 9 NOVEMBER 2012

TIME

CANDIDATE

CONTEMPORARY

2:00pm

Yuen Ju Kim (piano)

3:00pm

Tomas Webster (piano)

4:00pm

Blair Reardon (bass)

7:00pm

Amelia Johnson (voice)

8:30pm

Mark Schmalfuss (guitar)

 

 


SATURDAY 10 NOVEMBER 2012

TIME

CANDIDATE

CLASSICAL

10:00am

Jesse Turner (guitar)

11:10am

Kamilla Scott-McKenzie (guitar)

12:00pm

Sam Gale (guitar)

1:00pm

Jack Barnes (piano)

1:30pm

Jeremy Yang (piano)

2:15pm

Samuel Hindell (piano)

3:15pm

Melissa Warren (piano)

4:30pm

Jin Lee (piano)

7:00pm

Classical Voice concert “Spring Soiréeâ€

 

 

 


MONDAY 12 NOVEMBER 2012

TIME

CANDIDATE

CLASSICAL

9:00am

Alexander Campbell (horn)

9:45am

Brooke Prendergast (horn)

11:30am

Breanna Evangelista (trumpet)

1:15pm

Justin Williams (trumpet)

2:45pm

Bartholomew Finnigan (trumpet)

4:15pm

Courtney Oxenford (trumpet)

6:00pm

Alys Wade (cello)

7:00pm

David Scaife (trombone)

 

 

 

TUESDAY 13 NOVEMBER 2012

TIME

CANDIDATE

CONTEMPORARY

2:00pm

Tess Bennett (voice)

3:00pm

Emily Hollick (voice)

4:30pm

Daniel Hill (guitar)

5:30pm

Sam Kearney (guitar)

7:00pm

James Excell (drums)

8:30pm

Leah Armand (voice)

 

   

 

WEDNESDAY 14 NOVEMBER 2012

TIME

CANDIDATE

CLASSICAL

11:00am

Sophie Radke (cello)

CONTEMPORARY

2:00pm

Sam McKinlay (voice)

3:30pm

Michael Panton (guitar)