Skip to content

University Foundation Committee

MemberNameTerm Expires
Chair (Council member appointed by Council)Professor Rufus Black

28 March 2023

Vice-Chancellor (ex officio) or nominee

Ms Kate Robertson

Ex officio

Chief Operating Officer (ex officio)

Vacant (Chief Operating Officer to attend as required) 

Council appointed members

Dr Damian Bugg AM QC
Mrs Yvonne Rundle

31 December 2022
30 June 2021

Alumni Committee member

Associate Professor Ashley Townsend

30 June 2022

Friends of the University members

Ms Susan Gough
Dr David Warren
Mr Peter Worrall

30 June 2022
30 June 2021
31 December 2022

Secretary

Ms Tania Warren

 
Attendees (as appropriate):
Chair, Friends of the University
   
Mr Gerald Loughran

The Terms of Reference for the Committee are included in the University Foundation Committee Ordinance.